“Võidujooks Romanovite päästmise nimel” : tõde salajaste plaanide taga Venemaa keiserliku perekonna päästmiseks
Helen Rappaport
Varrak, 2019

336, kõvakaaneline, 145 × 215 mm
Märksõnad: keisrid; monarhid; dünastiad; perekonnad; vangistus; revolutsioonid; Veebruarirevolutsioon, 1917; Oktoobrirevolutsioon, 1917; rahvusvahelised suhted; vandenõud; ajalugu; Venemaa; 1910-ndad; eesti keeles
Märknimed: Nikolai II, Aleksandra Fjodorovna
Tõlkinud: Lauri Vahtre
Raamat sisaldab registrit

Raamat on läbi müüdud.

Tere! Ehk leidub?

Inglise kirjanik ja ajaloolane Helen Rappaport tutvustab lugejale põnevat küsimust, mis on juba sadakond aastat ajaloo- ja poliitikahuvilistele palju peamurdmist põhjustanud: miks ei õnnestunud tsiviliseeritud maailmal päästa Vene viimast keisriperekonda bolševike haardest, mis viis lõpuks Romanovite julma mõrvamiseni 1918. aasta juulis Jekaterinburgis. Raamatus kirjeldatakse põimuvate ja põrkuvate taotluste ning soovide rägastikku, mille tulemusel sündmused fataalse järjekindlusega õnnetu lõpplahenduse suunas arenesid, ilma et oleks võimalik üheselt osutada inimesele või inimestele, keda selles süüdistada. Süü, kui sellest üldse rääkida, jaotub väga paljude vahel. Oma osa on ohvritelgi, välja arvatud lapsed, kelle surm rõhub tuhandeid südametunnistusi tänini.

Rohkete ajalooliste üksikasjade koostoimes avaneb lugeja ees peaaegu panoraamne pilt murdelisel ajalooperioodil tegutsevate inimeste võimaluste piiridest. Pealtnäha lihtsad otsused ja teod osutuvad lähemal vaatlusel võimatuiks või utoopilisteks, suurt võimu omavad inimesed aga on arvukate asjaoludega käsist-jalust seotud, mis jätab neile oma tahtmise elluviimiseks vähe võimalusi, kui üldse.