“Üksilduse poliitika”
Horace Engdahl
Vagabund, 1998

196 lehekülge, pehmekaaneline
Märksõnad: kirjanduskriitika; Rootsi; esseed; filosoofia; eesti keeles
Tõlkinud: Ülev Aaloe

Kasutatud raamat. Kärpisin ühel lehel laiust ca 2 cm.
Pilt on illustratiivne.

0.90

Horace Engdahl: See raamat koondab töid kahest raamatust: ”Stiil ja õnn” ning ”Puudutuse ABC”. ”Stiil ja õnn” on esseekogumik, mille panin kokku 1992, ja mis ühendab minu 80-ndatel kirjutatud töödest selle osa, mida tahtsin säilitada tuleviku tarbeks. ”Puudutuse ABC-s” tegelesin hääle fenomeniga kirjanduslikus tekstis.
Teksti lugedes kogetakse erilist tunnet, nagu räägiks keegi lugejaga. See võib olla autori hääl, aga sagedamini kuulub hääl kellelegi teisele. Need hääled annavad võimaluse identifitseerida ennast kui kedagi, kes on kontaktis kellegi teisega – mis ongi tegelikult lugemise olemus.
Uurisin seda fenomeni – kirjutatud teksti häält – näidete varal romantismi kirjandusest meie päevini välja. Leidsin, et on autoreid, kes on vahekorda kirjanduse ja hääle vahel suutnud muuta.
”Üksilduse poliitika” kohta on ainult üks kommentaar: valik üllatas mind. Sest kui sinna valitud esseedel ja peatükkidel üldse midagi ühist on, siis see, et need on kõige raskemad.
Selle kaudu avanes mulle rõõmustaval kombel osake siinse intellektuaalse kultuuri olemusest. Teatud mõttes on Rootsis alates Teise maailmasõja aegadest kaotsi läinud paljugi heast Euroopa filosoofilisest ja kirjanduslikust traditsioonist. Ida-Euroopas, vastupidi, on 19. sajandi suurepärased filosoofilised ja kirjanduslikud tavad elus hoitud.
Nõnda on mõtted, mida olen arendanud oma raamatuis, tegelikult paremini mõistetavad siin kui Rootsis.