“Operatsioon “Iraagi vabadus”: kümme aastat hiljem” : “Operation “Iraqi Freedom”: Ten Years Later”
Andres Saumets, Holger Mölder, Rene Värk (toimetanud)
Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused, 2014
253 lehekülge, pehmekaaneline
Märksõnad: Iraagi sõda, 2003-2011; sõjalised operatsioonid; rahuvalveoperatsioonid; sõjaline koostöö; koalitsioonid; ajaloolised aspektid; õiguslikud aspektid; poliitilised aspektid; ideoloogiad; geopoliitika; inimõigused; etnilised vähemused; usulised vähemused; islamism; terrorism; terrorismivastane võitlus; interdistsiplinaarsed uuringud; Iraak; Iraan; Afganistan; Ameerika Ühendriigid; Suurbritannia; Eesti; konverentsikogumikud ; eesti keeles; eesti keeles
Sari: KVÜÕA toimetised, ENDC Proceedings
Raamat on läbi müüdud.
Tere! Ehk leidub?
Märtsis 2013 korraldasid Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused konverentsi, et tähistada kümne aasta möödumist operatsiooni ”Iraagi vabadus” algusest. Eestile tähendas sellel operatsioonil osalemine juunist 2003 kuni 2009 mitut olulist verstaposti. Kuigi tegemist ei olnud esimese rahvusvahelise operatsiooniga, millest Eesti kaitseväelased osa võtsid, võib siiski tõdeda, et Eesti kontingent sai just Iraagis oma esimesed tõsisemad lahinguolukorra tuleristsed. Pärast Saddam Husseini režiimi kukutamist Ameerika Ühendriikide ja liitlaste poolt puhkes Iraagis verine kodusõda. Olukorra stabiliseerimiseks moodustati Ameerika Ühendriikide ning Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriigi juhtimisel rahvusvaheline koalitsioon, kes sai ÜRO Julgeolekunõukogult mais 2003 mandaadi olukorra stabiliseerimiseks. Lisaks oli see esimene kord, kui Eesti üksus osales rahvusvahelisel operatsioonil koostöös Ameerika Ühendriikide üksustega, keda võib siiani pidada maailma kõige tugevamaks sõjaliseks jõuks. Kurvem pool oli see, et Eesti kaitsevägi kandis just Iraagis oma esimesed kaotused rahvusvahelistel rahuoperatsioonidel.
Siinne ”KVÜÕA toimetiste” erinumber ongi inspireeritud eelmainitud konverentsist ning võtab lähema vaatluse alla operatsiooni ”Iraagi vabadus” erinevad (eeskätt ajaloolised, poliitilised, õiguslikud, sõjalised ja usulised) tahud. Lisaks leiab kogumikus võrdluses Iraagiga käsitlemist tema naaberriik Iraan, kes on ajaloo jooksul mõjutanud Iraaki nii poliitiliselt kui kultuurilisusuliselt, samuti pikaajaline kriisikolle Afganistan, kelle tegevusse sekkus rahvusvaheline üldsus umbes samal ajal.