“Meie geenide pikk reis” : lugu meist ja meie esivanemaist
Johannes Krause, Thomas Trappe
Äripäev, 2020

232 lehekülge
Märksõnad: inimese evolutsioon; inimese eellased; paleoantropoloogia; geneetika; inimese geneetika; DNA analüüs; geneetiline informatsioon; arheogeneetika; arheoloogilised leiud; arheoloogilised kultuurid; eesti keeles
Sari: Imeline Ajalugu

Heas korras raamat. Tellime kirjastusest.

36.50

Aastal 2015 puhkenud pagulaskriisi järelkaja viis Johannes Krause’i ja Thomas Trappe’i mõttele kirjutada teadusprisma abil raamat suurtest migratsioonilainetest, mis on meid eelajaloolisest ajast saati kujundanud.
Migratsioon ei ole mingi uus nähtus – sestsaati, kui inimene püstises asendis kõndima hakkas, on ta rännanud kodumaalt Aafrikast kogu maailma, sealhulgas Euroopasse. Kuigi esimesest pöördelisest migratsiooni­lainest on möödunud tervenisti 8000 aastat, hakkavad alles nüüd selguma selle täpsemad üksikasjad. Seda suuresti tänu noorele teadusharule arheogeneetikale, mis pakub juba praegu määratul hulgal uusi teadmisi meie päritolu kohta.

Autorid näitavad, kuidas meie kontinent poleks mõeldav ilma immigrantideta, kes tulid Euroopasse aastatuhandete jooksul igast suunast ja kes tõid endaga kaasa küll ka haigusi, aga ka mitmesuguseid uuendusi. Kuigi raamatus leidub põnevaid argumente nii migratsiooni poolt kui ka selle vastu, jõuavad autorid tõdemusele, et liikumine on inimese põhiloomuses. Nad on veendunud, et ka tulevikus on meie arengu peamine mootor üleilmne ühiskond.
Johannes Krause kuulub arheogeneetikas maailma tunnustatuimate asjatundjate hulka ning on Jena Max Plancki inimajaloo uuringute instituudi direktor. Kaasautori Thomas Trappe ülesandeks oli Krause teadmised ühtseks jutustuseks põimida, nüüdisaja konteksti paigutada ning päevapoliitiliste vaidlusküsimustega siduda.