“Kuningate orus” : Howard Carter ja Tutanhamoni haua leidmine
Daniel Meyerson
Äripäev, 2015

224 lehekülge
Märksõnad: vaaraod; hauakambrid; avastamine; arheoloogid; egüptoloogid; elukäik; arheoloogilised kaevamised; muistised; Vana-Egiptus; Egiptus; eesti keeles
Märknimed: Howard Carter, Flinders Petrie, Tutanhamon
Sari: Imeline Ajalugu

Raamat on läbi müüdud.

Tere! Ehk leidub?

Egiptuse ajaloos on üks nimi, mida teavad kõik. See on Tutanhamon, lapseohtu vaarao, kes ilmus taas maailma palge ette aastal 1922 ja põhjustas sensatsiooni, millesarnast polnud varem nähtud. Ketservaarao Ehnatoni poja Tutanhamoni 3300 aasta vanuse haua ja selle avastajate ümber keerlev lugu jutustab uskumatutest varandustest, ent samavõrra ka arheoloogia argipäevast, kus põrkuvad keerulised iseloomud ja noore teaduse esimestesse sammudesse sekkub päevapoliitika.

Autor käib läbi kogu pika tee, alustades koos lihtsa maapoisi Howard Carteriga aristokraatide lemmikloomade joonistamisest ning lõpetades teoks saanud kulda ja kalliskive täis maa-aluse varalaeka kaane kergitamisega. Sinna vahele jääb tonnide kaupa tolme ja pettumusi, seiklusi, süngeid needusi, alandusi ja kisklusi nii võimuesindajate kui ka hauaröövlitega, taustaks rahvusvaheline aarete väljavedu muuseumite ja rahameeste kollektsioonidesse. ”Kuningate orus” äratab läbi väljakaevamiste tolmu ellu muistsete vaaraode kordumatu hiilguse.