“Eesti muinasaarded” : kaubateed ja -kontaktid
Mauri Kiudsoo
Äripäev, 2019

200 lehekülge, kõvakaaneline, suures formaadis (29 cm)
Märksõnad: peitleiud; rahaleiud; mündid; ehted; metallikunst; arheoloogilised leiud; muinasaeg; viikingiaeg; kaubateed; Eesti; ajalookaardid; eesti keeles

Heas korras raamat. Tellime kirjastusest.

36.50

Eestist on avastatud sadu aardeid kümnete tuhandete müntide ja ehetega. Paljudest küladest on tulnud päevavalgele mitu eriilmelist ja -aegset aardeleidu. On ju Eesti äärmiselt keeruka ajalooga maa, mida räsinud korduvalt sõjad, näljahädad ja katkud. Enam kui kord on terved külad koolnud inimestest tühjaks, võõra kadeduse pelus maja- või õuenurka kaevatud varanatuke jäänud sajandeiks õnnelikku leidjat ootama.

Raamat ”Eesti muinasaarded” tutvustab lähemalt Eestist avastatud muinasaardeid, mille nimetuse alla mahuvad sellised leiud, mis on maapõue jäänud viimase jääaja ja 13. sajandi neljanda veerandi vahel. Eestis on traditsiooniliselt muinasaja lõpuks loetud maa vallutamist Saksa ja Taani ristisõdijate poolt aastatel 1208-1227 toimunud sõdades, mida kirjeldab Henriku Liivimaa kroonika.
Kuigi raamat annab põhjaliku ülevaate Eesti eriaegsete varanduste olemusest, nende peitmise võimalikest põhjustest ja tagamaadest, keskendub see siiski eeskätt läänemeresoomlaste igapäevaelu mõjutanud peamistele kaubateedele ja -kontaktidele, mis on hästi jälgitavad tänu aaretes sisalduvatele importesemetele.