"Ajastu ahistavad asjad" 1968a 163lk Arkadi Strugatski, Boriss Stru…

"Ajastu ahistavad asjad"
Arkadi Strugatski, Boriss Strugatski
Perioodika, 1968

163 lehekülge, pehmekaaneline
Märksõnad: vene; jutustused; ulmeromaanid; ilukirjandus
Tõlkinud: Matti Vaga
Sari: Loomingu Raamatukogu


Raamat on läbi müüdud.
Autoritele on nende töös kasuks tulnud soliidne teaduslik ettevalmistus. Nii on 1925. aastal sündinud Arkadi Strugatski jaapani keele referent-tõlkija, noorem vend, 1933. aastal sündinud Boriss on stellaarastronoom. Ettekujutuse vendade suhtumisest fantaasiakirjandusse ja nende loomingulistest taotlustest annab lõik ”Inostrannaja Literatura” 1967. aasta esimeses numbris avaldatud vastusest küsimusele ”Miks minust sai fantast?”:
”Meie arvates ei seisa kirjanduse ülesanne meie päevil mitte üksnes selles, et uurida tüüpilist inimest tüüpilises keskkonnas. Kirjandus peab püüdma uurida tüüpilisi ühiskondi, praktiliselt tähendab see uurida inimkollektiivide ja nende poolt loodud ”teise looduse” vahelisi seoseid. Kaasaegne maailm on nii keerukas, seoseid on nii palju ja nad on nii sassi läinud, et seda ülesannet võib kirjandus lahendada ainult teatavate sotsioloogiliste üldistuste abil, ehitades sotsioloogilisi mudeleid, mis on paratamatult lihtsustatud, kuid on säilitanud kõige iseloomulikumad tendentsid ja seaduspärasused. Muidugi jäävad nende mudelite kõige tähtsamateks elementideks inimesed, ent nad tegutsevad tingimustes, mis on tüüpilised mitte konkreetsuste, vaid tendentside osas. (Nii tüpiseerib Wells oma ”Ajamasinas” talle kaasaegset kapitalistlikku ühiskonda mitte konkreetsuse osas, nagu seda tegid Zola, Gorki, Dreiser, vaid tollele ajale omaste kapitalismi peamiste tendentside osas.)”
- M.V.

” Tolliametnikul oli sile ümmargune nägu, mis säras lahkusest. Ta oli aupaklikult sõbralik ja heasoovlik.
”Tere tulemast,” ütles ta vaikselt. ”Kuidas teile meeldib meie päike?” Ta heitis pilgu passile, mida ma käes hoidsin. ”Imeilus hommik, eks ole?”
... ”