“Tolmust ja värvidest”
Jaan Kaplinski
Perioodika, 1967

Heas seisukorras kasutatud raamat.
Pilt on illustratiivne.

1.00

56 lehekülge, pehmekaaneline

”Tolmust ja värvidest” on Jaan Kaplinski teine luulekogu.
Pealkiri moodustub esimese luuletuse esimestest sõnadest. Kogus on 42 luuletust, mille kirjutamisaegu pole raamatus märgitud. Osa luuletusi on hiljem taasavaldatud valikkogus ”Käoraamat” (1986), teisiti rühmitatult on nad kõik ilmunud koondkogus ”Kirjutatud” (2000). Raamatu algne terviktekst on ilmunud internetikirjastuselt Bahama Press pdf-väljaandena.

Kaplinski uudset luulekeelt märgati kohe, aga ilmumisajal äratas rohkem tähelepanu autori hoiak, mida seostati nägija ehk vates’i rolliga: ”Võiks öelda, et see on ”laulik” ja ”preester” ühekorraga, aga nii, et osa ”laulikust” ja osa ”preestrist” siiski selle mõiste alt välja jääks; võiks peaaegu öelda, et see on ”šamaan”… Igatahes on vates see, kellest esteetiline suhtumine luulesse seisab nii kaugel kui üldse võimalik, kusjuures ta ise seisab just suure luule lätteil.” Hiljem muutus selline hoiak eesti luules sagedaseks.

1967. aasta luuleülevaates kirjutas Paul-Eerik Rummo, et Kaplinski ”ei joobu paljast inimese olemasolu faktist, vaid oletab ka selle olemasolu traagilisust või mõttetust” ning taotleb ”isiklikult pinnalt kõrgemal mõistatada inimese kohta ja ülesannet, ning ajuti seda ära mõistatades märkab, kui kaugele sellest kohast on libisetud ja kui vähe seda ülesannet on täidetud”

Märksõnad: eesti; ilukirjandus; luuletused
Sari: Loomingu Raamatukogu