“Sõnarine” 1. kd : eesti luule antoloogia
Karl Muru (koostanud)
Eesti Raamat, 1989

Heas seisukorras kasutatud raamat.
Pilt on illustratiivne.

4.00

559 lehekülge, kõvakaaneline

Antoloogia ”Sõnarine” alustab aastast 1637, kui regivärsi kõrvale ilmus Brockmanni ”Carmen Alexandrium…”. Puuduliku keeleoskusega võideldes ja maakeele vastupanu tundes juurutasid Brockmann ja teised juhuluuletajad uut värsisüsteemi, mille kodunemine võttis aega. Ligemale kaheks sajandiks jäid trükitud eestikeelse luule peamisteks viljelejateks sakslastest vaimulikud.
Eestlaste kätte läks algatus alles XIX sajandil. Oma keele ja rahva võimalusi uskuva noore Petersoni laulud erinesid sajandi alguse arusaamadest sedavõrd, et jäid kauaks unustusse. Ent Faehlmann ja Kreutzwald valmistasid ette ärkamisaegse luuletõusu. Selle kauneim tipp oli Koidula isamaalüürika, mis ilmutas rahva eneseteostusele virgutavat ühishinge sütitavas kunstikeeles. Veske, Reinvald, Kunder jt. andsid tausta ja täienduse Koidula loomingule.
Sajandi lõpukümnendeil lihvisid luule keelt ja vormi Bergmann, Jakob Liiv jt. Tähelepanu äratasid Tamm, Sööt ja Haava. Juhan Liivi lüürika, mille tähendus aja jooksul on aina kasvanud, seisab ühendavalt XIX ja XX sajandi piiril.
XX sajandi algul ilmub uue nähtusena töölisklassi huvide teadvustamine Pöögelmanni, Lilienbachi jt. värssides. ”Noor-Eesti” rühmitus seadis endale tingimatuid kunstilisi eesmärke. Suitsu looming saavutaski ajatundliku indiviidi eneseavamise euroopalikul kunstikõrgusel. Aga sealsamas kõrval on Ridala varjundirikkalt ning diskreetselt vaatlev luule ning Enno endassepöörduvad subjektiivsed hingemaastikud. On teisigi, nagu ”Noor-Eestile” lähedased Heiberg ja Oks või omaette seisev Lõo.
”Sõnarise” esimese raamatu ajaraamid on avarad: 1637-1917, mitmete autorite loomingu jätkudes hiljemgi. Haava ja Suitsu viimased siin leiduvad luuletused on loodud koguni 1950. aastate algupoolel.

Märksõnad: eesti; ilukirjandus; luuletused; antoloogiad
.. ja -nimed: Kristjan Jaak Peterson, Friedrich Robert Faehlmann, Friedrich Reinhold Kreutzwald, Lydia Koidula, Carl Robert Jakobson, Mihkel Veske, Ado Reinvald, Juhan Kunder, Jakob Tamm, Jakob Liiv, Karl Eduard Sööt, Juhan Liiv, Anna Haava, Hans Pöögelmann, Juhan Lilienbach, Reinhold Kamsen, Ernst Enno, Gustav Suits, Friedebert Tuglas, Villem Grünthal-Ridala, Marie Heiberg, Jaan Oks, Rudolf Reiman, Jaan Lõo, Jakob Hurt, Peeter Jakobson, Gustav Wulff-Õis, Friedrich Russow, Juhan Weitzenberg, Carl Eduard Malm, Vassili Mölder, Friedrich Kuhlbars, Jaan Bergmann, Ado Grenzstein, Villem Buk
Sari: Sõnarine
Raamat sisaldab registrit