“Osula Ott ja tema “pillimehed””
Martin S. Kull
Eesti Ajalookirjastus, 2016

168 lehekülge, kõvakaaneline
Märksõnad: metsavennad; vastupanuliikumised; ajalugu; Anija vald; Harjumaa; 1940-ndad; 1950-ndad; biograafiad; mälestused
Sari: Metsavenna-eri
Raamat sisaldab registrit

Raamat on läbi müüdud.

Saadavusest teavitamine

”Minu isa hoidus kodus oma sõjameheteest, veel vähem Vorkuta ajast rääkimast. Ma seitsmekümnendatel üritasin temalt vahetevahel küsida, siis muutus muidu jutukas ja väga hea väljendamisoskusega mees väga kidakeelseks.” Nende sõnadega on oma isa Otto Osulat meenutanud avalikkusele tuntud suurettevõtja, ”bussikuningas” Hugo Osula. Seega on enam kui kindel, et Otto Osula, Ida-Virumaal Mäetagusel elanud teeneka orkestrijuhi ja kohaliku elu edendaja isegi lähedaste eest hästi hoitud saladusest ei tea ka laiem avalikkus tänaseni midagi.

Raamatust selgub, et Saksa sõjaväes teeninud Otto Osula oli pärast sõda asunud end võimude eest vajama ning koondanud enda ümber tugeva relvastatud metsavendade grupeeringu, mida julgeolekumehed oma kõnepruugis muidugi bandiitide bandeks nimetasid. Operatiivgrupp ründas nende laagrit 1946. aasta 19. juuli varahommikul, mille käigus puhkenud rängas tulevahetuses kolm metsavenda hukkus. Jõugu juht koos kolme kaaslasega esialgu veel pääses.
Lisaks toob autor lugejate ette veel teistegi, nii Ida-Virumaal kui Tartumaal tegutsenud metsavendade saatusi.