“Nälg”, “Müsteeriumid”, “Paan”, “Victoria”
Knut Hamsun
Eesti Raamat, 1986

Kasutatud raamat. Kaantel on kulumisi.
Pilt on illustratiivne.

3.00

648 lehekülge, kõvakaaneline

Nimeka norra kirjaniku Knut Hamsuni (1859-1952), Nobeli laureaadi (1920) neli noorpõlveromaani Henrik Sepamaa uues tõlkes. Autobiograafiliste sugemetega ”Näljas” kujutatakse omaaegset Oslo boheemlaselu, kuna ”Müsteeriumid”, ”Paan” ja ”Victoria” on vohava fantaasiaga kirjutatud lüürilis-romantilised armastusromaanid.

”Nälg”
Knut Hamsunile mõnevõrra sarnanev peategelane Pontus eksleb ja otsib tööd 1890. aastate Kristianias. Ta on vägagi ambitsioonikas kirjanik, aga vaene ja näljas. Kohtumine salapärase naise Ylajaliga muudab ta elu.
”Nälg” oli Hamsuni debüütromaan ja modernismi läbimurre Skandinaavia kirjandusse.

”Müsteeriumid”
Väikelinna saabus kummaline võõras mees kollase ülikonnaga ja viiulikastiga, milles oli must pesu. Asus elama võõrastemajja, oli ise mõnikord lausa ebaviisakalt uudishimulik ja elav, siis jälle hajameelne, akontaktne. Kui temalt midagi tema tausta kohta küsiti, siis hakkas ta keerutama, mõnikord aga kukkus selliseid monolooge pidama, et teised üldse suud lahti ei saanud. Raha näis tal olevat ja seda jagas ta küla väetimatele hingedele, aga ikka salaja. Ehk siis hea justkui. Tasapisi tutvus ta ärksamate linnaelanikega, kelle jaoks ta oli põnev – kes ta on, mis ta siin teeb, kui kauaks ta jääb? Linnakese vaimuelu muutus kohe ärksamaks – algasid poliitika, kirjanduse ja sotsiaal-teemade alased vaidlused. Mees rääkis kummalisi, lummavaid kuid veidraid jutte nähtust (mõnikord unes nähtust), kuuldust, kogetust. Ta oli terava vaistuga olude ja inimeste suhtes, kuid ennast ta pidurdada ei suutnud – kui ta kellegi suhtes pealetükkiv ja hirmutav oli, siis tegi ta asja ainult hullemaks ja hullemaks, minnes ise sellest meeleheitele. Eks vist on raske aru saada, et sa ei saa midagi head teha inimesele, kelle ainus soov on sinust lahti saada…

”Paan”
Norra kirjandusklassiku teos 1894. aastast, maailma tuntumaid armastusromaane, kus Põhja-Norra üürikese, loojumatu päikesega suve taustal areneb looduslähedase küti leitnant Glahni ja kohaliku ärimehe tütre, vastuolulise ning tujuka Edvarda vaheline lembelugu, mis toob mõlemale nii unustamatuid õnneelamusi kui valusat hingepiina.

”Victoria”
Norra kirjaniku Knut Hamsuni ”Victoriat” on peetud üheks uuema aja maailmakirjanduse kõige väljapaistvamaks armastusromaaniks.

Märksõnad: ilukirjandus; romaanid; norra
Tõlkinud: Henrik Sepamaa
Illustreerinud: Avo Keerend

Sisututvustuse lõpetuseks aitäh teose “pagaritele” (ning ESTER-ile ja Raamatukoi raamatupoele)!