“Lõbus Wilde”
Romulus Tiitus, Elem Treier
Kunst, 1976

Kasutatud raamat. Ümbriseta. Esikaanel on ca 3-cm-ne sisselõige.
Pilt on illustratiivne.

2.00

160 lehekülge, pehmekaaneline

Karikatuurikogumik ”Lõbus Wilde” on dehumaniseeritud klassiku isevärki rehumaniseerimise püüe.
Vildet kujutatakse kõigile tuntud positiivsete omaduste kõrval, nagu ustavus õilsatele eesmärkidele, armastus rahva vastu, võitlus sotsiaalse õigluse eest jms. järgmiste nõrkuste ja iseärasustega: noore Vilde loominguline kiirustamine ja pealiskaudsus, pummeldamine ja kergemeelsed seiklused, eaka Vilde pedantsuseni ulatuv korrektsus ja moekummardamine oma rõivastumises, ta eluaegne härrasmehepoos ja kerge süttimine kaunist soost.
”Lõbusat Vildet” võiks võrrelda monograafiaga klassikust kui kõigile tuntud persona gratast, ta töödest ja tegudest oma rahva ühiskondlikus ja kultuurielus tegevusrohke Vilde sünnist surmani: Vilde kunstilis-ideeline areng, Vilde ”Mahtra sõja” autorina, Vilde pagulasena välismaal ligemale tosin aastat, Vilde kodanlikus Eestis. Käsitletakse Vilde vaimse pärandi hindamist, kaasaegsete ja järelpõlvede suhtumist.
Kogumiku lõppu lisatud kommentaarid tutvustavad ligemalt karikatuuride faktilist aluspõhja ning selle vahekorda karikaturistide loomingulise fantaasiaga. Kogumiku teiseks osaks on tagasivaade Eduard Vilde kohta ilmunud karikatuuridest tsaariajal ja kodanlikus Eestis.

Märksõnad: kirjanikud; eesti; karikatuurid
.. ja -nimed: Eduard Vilde