“Baltisaksa aadel Eesti- ja Liivimaal”
Alo Särg
Argo, 2018
253 lehekülge, kõvakaaneline, 25 cm
Märksõnad: baltisakslased; aadel; suguvõsad; perekonnad; mõisnikud; ajalugu; kultuuriajalugu; Eesti; Läti; Liivimaa; eesti keeles
Sari: Baltisaksa ajalugu
Raamat sisaldab registrit
Raamat on läbi müüdud.
Tere! Ehk leidub?
Ülevaade Balti aadli kujunemist ja arengust alates ristisõdijate saabumisest 13. sajandi alguses kuni baltisakslaste lahkumiseni 20. sajandi pöördelistel aegadel.
Eesti alale 13. sajandi alguses saabunud ristisõdijatest, kaupmeestest ja vaimulikest kujunes aegamööda siinne ülemkiht – baltisaksa aadel. Järgnevate sajandite vältel valitsesid nad Eesti- ja Liivimaad ning kujundasid siinset elu, loobumata oma eesõigustest ka siis, kui need alad läksid Rootsi riigi ja hiljem Vene impeeriumi valdusse.
See raamat toob meieni baltisaksa aadlike seitsme sajandi pikkuse loo: ülevaate Eesti- ja Liivimaa aadelkonna elukorraldusest, mõisaelust ja tavadest ning nende panusest kultuuri- ja teadusellu, aga ka jutustusi suurte suguvõsade – Pahlenite ja Fersenite, Bergide ja Uexküllide, Buxhoewedenite ja Grünewaldtide ning mitmete teiste kohta.
Baltisaksa aadlike seas oli silmapaistvaid sõjaväelasi, kuulsaid maadeavastajaid, teadlasi, kunstnikke ja literaate, kelle saavutustest kõneldakse ka tänapäeval. Neis lugudes astuvad üles Napoleoni vastu sõdides silma paistnud kindralfeldmarssal Barclay de Tolly, Hiiumaal võltstuletorniga laevu karile meelitanud Ungru krahv, võimsad Buxhoewedenid alates piiskop Albertist kuni Vabadussõjas Eesti Vabariigi eest sõdinud ja Vabadusristi pälvinud Arthur von Buxhoewedenini ning paljud teised.
Ohtrate kirjelduste ja elulugude, dokumentide ja fotodega pakutakse lugejale erapooletut mõtteainest ning tutvustatakse mõjukate aadliperekondade käekäiku Eestimaa pinnal alates 13. sajandi alguses koos ristisõdijatega saabunutest kuni 1939. aastal Hitleri kutsel Saksamaale lahkunuteni.