Allahindlus!

“Konstantin Päts ja Soome” : unistus kaksikriigist
Seppo Zetterberg
Varrak, 2020

224, kõvakaaneline, 156 × 236 mm
Märksõnad: presidendid; ideoloogiad; ideed; hoiakud; liitriigid; föderalism; iseseisvumine; iseseisvus; poliitiline ajalugu; ajalugu; Eesti; Soome; NSV Liit; 20. sajand
Märknimed: Konstantin Päts
Tõlkinud: Sirje Olesk
Raamat sisaldab registrit

Heas korras raamat. Tellime kirjastusest.

Original price was: 26.00 €.Current price is: 7.50 €.

Konstantin Päts (1874-1956) unistas Soome ja Eesti liidust kogu aeg, ka suurte sõdade ajal.
Päts saabus Soome suurvürstkonda poliitilise pagulasena 1906. aasta sügisel. Rohkem kui kahe aasta jooksul, mil ta seal elas, sai Soomest tema jaoks ideaalmaa, eeskuju Eestile.
Eesti Vabadussõja ajal aastatel 1918-1920 arendas Päts oma kauaaegset meelisideed unioonist või kaksikriigist koos Soomega. See mõte sai tuge sõjalisest abist, mida Soome Eestile Vabadussõjas andis. Kaksikriigi idee leidis Eestis palju poolehoidu, kuid Soomes oldi kahtlevamad.
Riigipeade iga-aastased kohtumised algasid 1931. aastal, kui riigivanem Päts tegi visiidi Soome. Muuseas arutasid riigijuhid salajasi plaane maade sõjalisest koostööst ja Soome lahe sulgemisest. Soome ja Eesti kõrgetasemeline koostöö jätkus ka pärast seda, kui Pätsi juhtimisel sai Eestist 1934. aastal autoritaarne riik.
President Kyösti Kallio haigus ja Soome Talvesõda lõpetasid need visiidid. 1940. aasta suvel kaotas Eesti iseseisvuse ja Päts küüditati Nõukogude Liitu. Mõni päev enne deporteerimist tuli Päts veel oma lemmikidee juurde tagasi ja pani kirja Soome ja Eesti liitriigi plaani.